MENU
CLOSE
Цікаво про каву

Арабіка чи робуста?

Арабіка

Батьківщиною арабіки (аравійського кавового дерева) є Ефіопія. Цей найпоширеніший вид культивується в усіх тропічних країнах. Ботанічна назва – кавове дерево Аравійське (Coffea Arabika). Це примхлива рослина, виростає головним чином на гірських плато, схилах, де спекотні дні і холодні ночі, але не витримує морозів.
Після кожного сезону дощів кавові дерева зацвітають, а потім потрібно ще 9 місяців для дозрівання плодів. Одне деревце арабіки здатне дати лише 5 кг сировини, з якої отримують близько 1 кг готових до вживання кавових зерен.

Основні характеристики:

Арабіка вимагає постійного догляду, кращих умов вирощування, тому дорожча робусти. Вона м’якша на смак, з яскравою ароматикою. Саме кава різних сортів арабіки несе в собі ту смакову різноманітність, яку ми так любимо в цьому напої.

Робуста

Ботанічна назва робусти – кавове дерево Канефора Робуста (Coffea Canephora). Батьківщиною цього виду кави вважається Африка, воно вперше було виявлено в басейні річки Конго.
На відміну від арабіки, робуста вважається більш невибагливою рослиною. Вона стійка до хвороб, урожайна, здатна рости в таких умовах, де арабіці не вижити. Культивується в основному в Центральній Африці, Азії та Бразилії.
Цей вид кави містить більшу кількість кофеїну в зернах, тому має досить високу міцність, хоча не така ароматна й вишукана, як арабіка. Її частіше використовують у сумішах.

Основні характеристики:

Ліберіка та ексцельса

Ще з двох видів кавових дерев – з ліберіки та ексцельси – збирають зерна, з яких можна приготувати напій. Втім, якість цих плодів досить низька. Кава ліберіка, або кавове дерево Ліберійське (Coffea Liberica), родом із Західної Африки. Зараз його вирощують чи не в кожній країні африканського континенту, а також на Філіппінах, у Шрі-Ланці, Індонезії. Деревцестійке майже до всіх видів хвороб, але через невиразний смак зерна ліберіки використовують зазвичай у кавових сумішах.
Ексцельса (Coffea Dewevrei) – маловідомий вид кавового дерева. Воно дуже високе – виростає до 20 метрів. Практично не має промислового значення.

Сорти кави

Види кави, у свою чергу, поділяються на сорти або моносорти – це кава, вирощена в окремо взятому регіоні або навіть на одній плантації. Від назв регіонів і походять назви таких сортів, кожен з яких має свою унікальну смакову і ароматичну складову. Наприклад, Кенія – це батьківщина кави з ягідними нотами, солодким смаком із відтінком карамелі. А от кава з Коста-Ріки має вже хлібні та горіхові тони в ароматі, смак переходить від яскравого цитрусового і горіхового в тонкий карамельний післясмак.
Деякі сорти створюються шляхом змішування видів або інших сортів кави. Певні пропорції дозволяють досягати більшої м’якості, потрібної терпкості або приємної кислинки. Шляхом змішування можна створити солодкуватий напій, з незначним вмістом кофеїну або із сильною гірчинкою, з яскравим ароматом або із вираженою тонізуючою дією.