Сьогодні передові аграрні технології дозволяють виростити чай у багатьох куточках планети. Але, як і раніше, найсмачнішим вважається саме сорт, що культивований високо в горах. Адже саме там для чайних рослин створені ідеальні умови найкращим аграрієм світу – самою природою.
Хоча чайний кущ у сприятливих умовах дає кілька врожаїв, вони дуже відрізняються за якістю. Парадоксально, але найдорожчий і найбільш ароматний чай збирають у нібито найнесприятливіших умовах: коли чайний лист зростає повільно, і екстрактивні речовини в ньому накопичуються у більш високих концентраціях. Це призводить до того, що на одних і тих же плантаціях в різні пори року збирають або скромний урожай високоякісного листя, або рясний урожай низькосортного чаю. Парадоксально, але у Японії, де чай користується особливою пошаною, через відсутність відповідних земель вирощують дуже мало високогірних сортів.
Гарний чай збирають, наприклад, у горах Китаю, Цейлону та Індії. Кращий чай Шрі-Ланки виростає на гірських плантаціях в південній частині острова влітку: весняний врожай дає більше продукції, але вся вона нижчої якості, ніж у літнього врожаю. На Цейлоні чай поділяється на три основних види: високогірний (1200 метрів і вище над рівнем моря), середньовисотний (600-1200 м) і низькогірний (до 600 м).
Найвища у світі чайна плантація розташована у районі Нувара-Елія поблизу найвищої гори Шрі-Ланки – Підуруталагала, на висоті 1400-2400 метрів над рівнем моря.
Чай збирають протягом усього року, але кращі врожаї у січні-березні. Листя в цьому регіоні збирають на світанку – саме в цей час воно зберігає свою свіжість і потім проявляє її у заваренному напої. Іноді чай з Нувара-Елія називають «шампанським чаю», так само, як і деякі чаї округу Дарджилінг, що у північній Індії.
Ці плантації розташовані на висоті 750-2000 м над рівнем моря. Лише чай від сертифікованих чайних господарств Індії може продаватися під назвою «дарджилінг». Він дає особливий настій золотистого кольору, тонкий і вишуканий аромат, злегка терпкий смак.
А от у Китаї найдорожчі сорти чаю отримують, як правило, з листя весняного збору. Втім, іноді це залежить від конкретної місцевості та сорту: китайські чаї неймовірно різноманітні.
Високосортовий чай в Індії росте на схилах гір, які бувають дуже крутими (до 70 градусів). Плантації розташовано на терасах, які кільцями оперізують гірські схили. Збирають чай лише жінки і тільки вручну. Виробники намагаються виготовляти чай найвищого гатунку, тобто листовий скручений чай, без ламаного листя.
Чайні плантації гір Кенії дарують особливо ароматний та смачний чай. Перші саджанці чаю були завезені в країну в 1903 році, з тих пір чаївництво в Кенії продовжує розвиватися. Основні плантації розташовані біля міста Найробі і у високогірних районах поблизу озера Вікторія. Кенійський чай вирізняється особливою міцністю, насиченим червоно-золотистим кольором, яскраво вираженим ароматом.